Kravata
Kravata alebo zastarávajúco viazanka je odevný doplnok podlhovastého tvaru, ktorý sa nosí uviazaný pod krkom.
Kravata môže rozjasniť pánske oblečenie a umožňuje jej nositeľovi vyjadriť svoju osobnosť.“, túto pravdu prehlásil módny návrhár Pierre Cardin v 60. rokoch 20. storočia. História kravaty ale siaha omnoho ďalej. Prekonala nejednu krízu a pretrvala až do dnešnej doby.
Viac ako 350 rokov slúži ako súčasť pánskeho odevu. Nemá žiadnu praktickú funkciu, plní len estetickú funkciu pri obchodovaní alebo pri spoločenských akciách. Jej používanie upravuje etiketa. Kravata sa viaže ku košeliam so širokým golierom.
História kravaty siaha do doby tridsaťročnej vojny (1618 až 1648), kedy chorvátski žoldnieri v službách francúzskej armády nosili svoje tradičné šatky uviazané okolo krku, tým vzbudili záujem parížanov. Vzhľadom k miernemu rozdielu medzi chorvátskym slovom pre Chorváti, Hrvati a francúzskeho slova, Croates, nový druh odevu získal meno "cravat" - slovensky kravata. Nový módny doplnok oblečenia kravata začal ako módny výstrelok v Európe, keď muži a ženy nosili kusy látky uviazané okolo krku.
Červené, biele, modré, žlté či zelené prúžky na čiernom podklade - takéto boli kravaty konca 19. storočia. Viazanie kravát bolo podobné tomu, ktoré poznáme dnes. Po prvej svetovej vojne čierne pozadie nahradili jasnejšie farby, Jesse Langsdorf z New Yorku roku 1922 patentoval postup výroby i vzhľad modernej kravaty. Kravata sa skladala z troch dielov, ktoré sú zošité a strihané pod uhlom 45°. Moderná kravata sa nekrúti a drží tvar po uviazaní.